Rozluźnianie powięziowo-mięśniowe jest formą nieinwazyjnej terapii, której działanie obejmuje wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie I kości. Daje nam ono możliwość usunięcia napięć w strukturze powięzi i przywrócenia równowagi w organizmie.
Organizm ludzki posiada wewnętrzny mechanizm samoregulacji w skład którego wchodzi też system powięzi. Zbudowany jest on z tkanki łącznej i tworzy coś w rodzaju ,,drugiego szkieletu,,. Porównać go można do siatki, która otacza mięśnie, więzadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkankę nerwową.
Właściwie nie ma w naszym organizmie komórek, które nie są objęte powięziami.
W wyniku urazów, nieprawidłowej postawy ciała i gwałtownych skurczów struktura powięzi napina się. Brak równowagi w jej obrębie może zapoczątkować występowanie patologicznych zmian tkanek lub całych organów. Ponadto, występujące miejscowo napięcia powięzi mogą ulegać przemieszczeniu w obrębie całego ciała.
Powięzie stanowią 16% całej wagi ciała, zbudowane są z tkanki łącznej. Są narządami pomocniczymi mięśni i czynnościowo łączą się ze sobą. Otaczają one poszczególne mięśnie, grupy mięśni lub wreszcie całą mięśniówkę. Napięcia w układzie powięzi rozchodzą się liniowo i sięgają odległych miejsc naszego ciała, dając odczucia bólowe. Przykładem rozchodzenia się napięć jest ból w łokciu dający mikroefekty w całym organizmie.
Terapeuta rozciągając i delikatnie uciskając powięzie powoduje włączenie jej składnika elastycznego. Następuje rozrzedzenie galaretowatej tkanki łącznej luźnej, która znajduje się między powięziami. Wzrasta ilość kwasu hialuronidowego, który odpowiedzialny jest za właściwości ślizgowe powięzi. Inne techniki, takie jak mobilizacja, stymulacja i ćwiczenia, mają wpływ na uelastycznienie poszczególnych mięśni. RPM – daje efekty centralnie na cały układ powięzi.
Rozluźnienie powięziowo-mięśniowe przywraca naturalną równowagę w organizmie, stymulując jego regeneracyjne siły, co skutecznie pomaga poprawić stan zdrowia, a tym samym jakość życia.