WODA TO CUDOWNE ŚRODOWISKO!
Daje nam bardzo wiele możliwości ruchu i dostarcza bardzo wielu bodźców; będąc w wodzie nasze ciało jest w odciążeniu a zarazem z każdej strony jest przyłożony opór – właśnie dzięki właściwościom wody – co powoduje że ruch odbywa się z zaangażowaniem większej ilości mięśni. Dzięki nauce pływania nabywamy i uczymy się nowej umiejętności.
KAŻDY MOMENT JEST DOBRY NA ROZPOCZĘCIE NAUKI PŁYWANIA LUB JEJ DOSKONALENIE: DOROSŁY, NIEMOWLAK, NASTOLATEK – NIE MA GRANICY WIEKOWEJ, LICZĄ SIĘ CHĘCI, DOBRA ZABAWA I UŚMIECH. UMIEJĘTNOŚCI POJAWIAJĄ SIĘ CAŁKIEM NIEPOSTRZEŻENIE.
Człowiek rodzi się z odruchem pływania. Jednak we wczesny dzieciństwie odruch ten zanika, zwłaszcza gdy nie jest podtrzymywany. Musimy więc na nowo uczyć się poruszania w wodzie, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Warto jednak zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku, również z dysfunkcjami. Nie obciąża narządu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało.
Pływanie jest zdrowe, bo wszechstronnie wpływa na organizm. Jako wysiłek aerobowy przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, wzmacnia serce i poprawia krążenie. Regularny trening może pomóc w leczeniu chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca. Pływanie nie obciąża stawów, rozwija mięśnie całego ciała, kształtuje mięśnie klatki piersiowej oraz redukuje napięcie mięśniowe.
W przypadku nauki pływania i doskonalenia umiejętności pływackich u dzieci – nawet dzieciaków z wadami postawy – korzyści z pływania obejmują również kształtowanie kręgosłupa. Pływanie to bezpieczny sport, który rzadko powoduje urazy, dlatego też rodzice nie powinni się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto zauważyć, że dzieci szybciej uczą się pływać niż osoby dorosłe. Wynika to z tego, że małe dzieci nie maja oporów przed wodą i są swobodniejsze w swoich ruchach. Naukę pływania można zacząć na etapie niemowlęctwa. Maluchy pływają instynktownie i szybko przyzwyczajają się do środowiska wodnego. Im szybciej zacznie się naukę pływania, tym większą swobodę nasze dzieci będą czuły w wodzie.
Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie, dlatego też zajęcia na pływalni wydają im się ciekawsze niż te na sali czy podczas wychowania fizycznego. Co więcej, pływanie wskazane jest nawet dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uprawiać innych sportów. Wśród nich są między innymi dzieci cierpiące na astmę, mukowiscydozę czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Pływanie jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych ludzi borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Dla nich ruch w wodzie może być łatwiejszy i bardziej przyjemny niż podczas normalnych zajęć sportowych.
Z wychowawczego punku widzenia pływanie daje dziecku nowe pole działania. Nieznane, nowe środowisko wodne dostarcza dziecku nowych, silnych wrażeń, powodując różnorodne reakcje organizmu. Dzieciaki opanowując je zmuszone są do adaptacji. W procesie nauczania stwarzam warunki, które umożliwiają dziecku włączenie całego aparatu adaptacyjnego. Bardzo ważne w procesie nauczania pływania są: poziom rozwoju fizycznego i uzdolnienia ruchowe. Niewątpliwie czynnikiem hamującym postępy jest lęk przed wodą, którego nigdy nie bagatelizuję. Bardzo często to samo dziecko pokazuje mi, kiedy i co możemy zrobić, kiedy możemy pójść dalej. Ważne by dobrze odczytać przekaz i podążać za Małym Pływakiem. Doskonałym sposobem jest prowadzenie zajęć w formie gier, zabaw i ćwiczeń zabawowych w wodzie. W przypadku nauczania pływania dzieci z niepełnosprawnością skupiam się na różnych technikach i formach aquakinezytarapii oraz psychologicznych aspektach pracy w wodzie. Często bazuję na komunikacji pozawerbalnej, technikami pracy z oddechem, a w szczególności odczytywaniu emocji poprzez dotyk. Staram się zmobilizować rezerwy pływaka, aby osiągnął jak możliwie najwyższy poziom funkcjonowania, bazując na jego zachowanym potencjale psychoruchowym.