Integracja sensoryczna w wodzie to doskonałe uzupełnienie terapii na lądzie. Pomaga dzieciom w pracy nad czuciem własnego ciała i planowaniem ruchu, co przekłada się na lepiej wykonywane przez dzieciaki czynności dnia codziennego. Ruch w wodzie pomaga uspokoić i uporządkować wrażenia czuciowe oraz poprawia świadomość ciała. Dzięki temu dziecko jest lepiej ,,zorganizowane,, ruchowo i łatwiej wykonuje bardziej złożone czynności. Przebywanie w wodzie zwiększa poziom uwagi i motywacji dziecka, co pomaga osiągać lepsze cele terapeutyczne. Woda daje niezależność, a co za tym idzie, wówczas nie mówimy o niepełnosprawnościach, a o umiejętnościach dziecka.
Praca w środowisku wodnym poprawia ogólną wydolność organizmu, stymuluje się również ogólna motoryka, gdyż mięśnie inaczej pracują w wodzie aniżeli na lądzie. Dzieciaki uczą się pełnej kontroli reakcji posturalnych, którą wymusza pływające ciało dziecka. Odbywa się to zazwyczaj całkiem nieświadomie. Kształtuje się równowaga i koordynacja.
W procesie integracji sensorycznej ( SI ) wrażenia zmysłowe są rozpoznawane lokalizowane i segregowane przez mózg dziecka, następnie mózg tworzy odpowiednią reakcję adaptacyjną mentalną lub motoryczną.
Integracja Sensoryczna ( SI ) prowadzona w wodzie jest doskonałym uzupełnieniem klasycznej terapii Integracji Sensorycznej prowadzonej na lądzie.
Dobre efekty w tej terapii można uzyskać skupiając się na trzech obszarach:
* stymulacji układu przedsionkowego,
* budowaniu świadomości ciała i propriocepcji
* stymulacji zmysłu dotyku.
Odpowiednio dobrana terapia SI w wodzie może pomóc dzieciakom pracować nad własnym ciałem i planowaniem ruchu w przestrzeni, a to może znacznie poprawić ich codzienne czynności życiowe.
DLA KOGO ZAJECIA SI W WODZIE
* dla dzieci z autyzmem
* dla dzieci z trudnościami z koncentracją, kontrolą emocji i zachowania
* dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi
* dla dzieci z zaburzeniami napięcia mięśniowego zbyt wysokie napięcie ( spastyka ) lub zbyt małe napięcie mięśniowe ( wiotkość )
* dla dzieci z nadwrażliwością lub podwrażliwością na bodźce
* dla dzieci z zaburzeniami planowania motorycznego
* dla dzieci z zaburzeniami koordynacji i równowagi
* dla dzieci niechętnych do podejmowania aktywności fizycznej
* dla dzieci ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem pobudzenia